Så här hanterar vi dina personuppgifter

MISO har ansvaret för hanteringen av de personuppgifter som hanteras av Föreningspool Malmö.

De personuppgifter som du lämnar när du anmäler dig till en av våra utbildningar sparas av MISO. Dessa kan komma att delas med fritidsförvaltningen för föreningens registreringssyfte. Uppgifterna blir offentliga i och med att de skickas till Malmö stad. I övrigt delar vi inte dina uppgifter.

Vill du inte att dina personuppgifter ska finnas tillgängliga meddelar du detta i ett mail till utbildning@foreningspoolmalmo.se som då raderar dina personliga uppgifter. Dock sparas alltid föreningens namn och utbildningstillfälle.

Om du väljer att ta bort dina uppgifter och vill registrera dig på en högre nivå hos fritidsförvaltningen kommer de inte att kunna se att du gått utbildningen och du kan därför komma att behöva gå utbildningen igen.